TÉMA Demence

Stařecká demence

Stařecká demence je duševní onemocnění, projevující se poruchami paměti a celkovým oslabením intelektu. Rizikovým faktorem je zvyšující se věk, nejčastěji se objevuje po šedesátém roce života.

Demence může být i druhotným příznakem jiného problému či onemocnění. Náchylnější jsou osoby trpící nemocí, která postihuje nervový systém, a znamená tak určité změny v genetickém kódování mozkových buněk, např. syfilis, AIDS, některé mozkové nádory atd.

Ve vysokém věku bývá tato demence důsledkem Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, hypoxie nebo také infarktu.

Příznaky stařecké demence

Jedním z prvních a nejčastějších příznaků jsou výpadky paměti. Objevují se potíže s tzv. krátkodobou pamětí, kdy si pacient není schopen vybavit dění nebo činnost v nedávné době, co sám dělal nebo s kým právě mluvil. Dále dochází k poruše tzv. racionálního myšlení, zhoršuje se schopnost úsudku, rozhodování nebo hodnocení situace, vnímání času a prostoru.

V pozdějších fázích může mít pacient sklony z nevysvětlitelných důvodů utíkat z domu, nebo se beze slova vzdálit od osoby, která ho někam doprovází, jde s ním nakupovat apod. Pacient přitom ztrácí orientaci i v nejbližších a dříve jemu dobře známých místech, může se proto velmi rychle a kdekoliv ztratit, přičemž onemocnění může mít vliv i na schopnost koordinace a celkového pohybu.

Dalším známým problémem jsou velké a náhlé emocionální výkyvy, náladovost, střídání euforie a deprese, apatie, často také ztráta zábran a nepřijatelné chování na veřejnosti, sobeckost a zlomyslnost, sklony k obviňování a lžím.

Je stařecká demence cenou za dlouhověkost?

Demence představuje v současnosti nemalý problém. Zatím ji nelze úplně vyléčit, podáváním medikamentů lze jen zpomalit její průběh a to za předpokladu, že je nemoc diagnostikována v raném stadiu.

Se zvyšujícím se průměrným věkem dnešní populace se bohužel zvyšuje i riziko postižení demencí. Od kritického věku šedesáti až pětašedesáti let se již hovoří o desítkách milionů postižených po celém světě.

Jak snížit pravděpodobnost vzniku demence?

Mozek by měl být pravidelně zatěžován, využíván a cvičen, nenechte jej proto zahálet! Doporučuje se pravidelná činnost k podpoře myšlení formou čtení, luštění křížovek, můžete zkusit i matematické příklady apod.

Je nutné neuzavírat se do sebe a rozvíjet a udržovat styk a komunikaci s okolím. Pěstujte koníčky – vyšívání, pletení, zahradničení, hraní společenských her a kvízů, zkrátka používejte mozek!

Australští badatelé doporučují i menší množství alkoholu, tak proč si každý večer nesednout k dobré knize se sklenkou vína nebo piva? Naopak nepodléhejte lenosti a neomezujte svou činnost na sledování televize, což vás nijak pozitivně neovlivní. Stáří nemusí a nemá nutně znamenat samotu, nečinnost a lhostejnost k sobě i k okolí.

Stařecká demence patří do témat
 • Elzheimerova nemoc v rodině Jaromír 16.06.2012 13:53:53

  C k tomu dodat? Popis a průběh nemoci je podrobně popsán.Dle mého názoru se naprosto shoduje se skutečností.Vždy jsem si myslil,že se to týká jen těch druhých a najednou to mám doma.A dokonce u milované manželky.Takže reakce a názor? Nic jen slzy v očích.A bezradnost a bezmocnost.I takový konec života může dožívat,jindy aktivní a činorodý člověk jako je moje žena.Učitelka,ředitelka ZŠ.A teď? Znovu píši.Jen bezmocné slzy v očích.

  • Re: Elzheimerova nemoc v rodině Hanka 29.01.2013 08:13:59

   Vím,jak Vám je. V naší rodině takto střídavě celá rodina nyní pečujeme o dědu. Dožil se úctyhodných 91 let v plném zdraví.Nyní,po banálním zákroku a narkóze přišla demence. Je to smutný pohled,ale naši blízcí si zaslouží,abychom jim v této nelehké životní situaci byli oporou.Máte jistě hezké vzpomínky na společné soužití, občas poproste někoho v rodině o pomoc a jděte mezi lidi. Načerpáte sílu a budete opět schopen své ženě být po boku i ve zlém. Přeji hodně sil.Hanka

  • Re: Alzheimerova nemoc v rodině Alice 22.06.2012 19:42:46

   Plně Vás chápu teď to zažívám z mámou a je to vážně hrozné celý život samostatná žena a teď nechce ani jíst pít rezignace na život byla vždy hodná a teď je sobecká a zlá je těžké se s tím vyrovnat a zapamatovat si ji takovou jaká byla zdravím a přeji hodně sil!!!!

 • Automaticky davkovac leku terka 09.09.2012 19:51:06

  Dobry den.V nasi rodine mame babicku ktera ma tuto nemoc a sklerozu.Musi brat nekolik leku denne.Stale leky zapominala brat,nebo naopak uzila nekolik najednou a pak ji bylo zle.Nas problem vyresil az automaticky davkovac tablet.Zvukovym a svetelnym alarmem az 4krat denne upozorni,ze je cas na leky.Vyda jen ty tablety,ktere maji byt v danou dobu uzity.Moznost nadavkovani az na 28 dni dopredu.Je uzamykatelny-nehrozi nebezpeci predavkovani leky a je dodavan s ceskym manualem.Babicce velmi usnadnil zivot.Pro vice informaci piste na email davkovacleku@centrum.cz

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Demence patří do témat

Adresář

Demence ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Demence

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku